اخبار > فيلمي که مهرجويي به پيشنهاد گلي ترقي ساخت


  چاپ        ارسال به دوست

فيلمي که مهرجويي به پيشنهاد گلي ترقي ساخت

داريوش مهرجويي: «طرح اوليه ساخت فيلم «چه خوبه كه برگشتي» به پيشنهاد گلي ترقي بود.»

به گزارش خبرگزاری ايسنا، خالق آثاری چون «هامون»، «اجاره‌نشین‌ها»، «سارا» و... در گفت‌وگویی  از فيلم «چه خوبه که برگشتی» سخن گفته است. این فیلم در حال حاضر روی پرده سینماهاست و فروش نسبتا خوبی داشته است.

مهرجويي درباره ساخت فيلم «چه خوبه كه برگشتي»  گفت: قرار بود «بیا تا برویم» و قبل از آن «سوگند به عماد» و قبل‌تر از آن «تولدت مبارک» را بسازم که به هیچ یک پروانه ساخت ندادند و مرا هول دادند طرف «چه خوبه که برگشتی». برای من چندان مهم نیست. من مثل نجار یا مبل‌سازی شده‌ام که هر چه بخواهند برایشان می‌سازم ولی با ذوق، سلیقه و نگاه خاص خودم.

وي افزود: می‌دانم که معمولا از هر قشر و طبقه با فیلم خوب ارتباط برقرار می‌کنند و طبقه هوشمند، دانشجو و دانش‌پژوه بیشتر.

اين كارگردان با سابقه ادامه داد: من به نمادسازی لخت و سرراست اصلا معتقد نیستم. به هرحال هر اثر هنری خود نمادی است؛ نمادی از موجودیت انسان و رابطه‌اش با جامعه و جوامع مختلف. فیلم «چه خوبه برگشتی» کمدی صرف نیست، اصلا کمدی نیست. یک بازی شطرنج تراژیک است که حتی به مرگ و فنای یک طرف دعوا منجر می‌شود ولی عنصر جفنگ، بی‌معنا و نامعقول در لابه‌لای فیلم که خود یک بازی شطرنج است، نهفته است و بازیگران حرفه‌ای شطرنج،لایه‌لایه‌های زیرین فیلم را بهتر کشف خواهند کرد.

كارگردان «هامون» افزود: در زندگی واقعی همچون بازی شطرنج لحظه‌های کیش و مات فراوان است. اینها که شما می‌گويید مفاهیم شاعرانه یا وراطبیعی فیلم است مثل آن بشقاب‌پرنده یا قالب شیرینی‌پزی یا تیغ گیوتین که ناگهان در زندگی این دو از عالم غیب می‌آید و نمودار می‌شود و همه دوستی و عشق و پیوند این دو خانواده را نه تنها به‌هم می‌ریزد که باعث دشمنی و خصومت و لجبازی آنها می‌شود. این تکنولوژی جدید است، فیلم اشاره می‌کند به حضور تکنولوژی زندگی امروزی مردم ما که تا چه حد ویرانگر و ناسازگار با اخلاق و کردار ایرانی است.

وي درباره ساخت طرح اوليه اين فيلم افزود: دو، سه سال پیش خانم گلی ترقی که قبلا فیلم «درخت گلابی» را از قصه‌های او ساخته بودم، حرف داستان «گوگول» و دعوای دو شخصیت آن را تعریف کرد و فکر می‌کرد می‌توان از آن فیلم جالب و امروزی ساخت و خودش هم یادداشت برمی‌داشت و برایم می‌فرستاد... . متاسفانه قبلا ساخت آن میسر نبود ولی پس از «نارنجی‌پوش» به یاد این قصه افتادم و بعد از همکاری با گلی ترقی و سپس خانم محمدی‌فر، سناریوی فیلم را برای ساخت آماده کردیم و دست به کار شدیم.

فيلمساز مطرح سينماي ايران درباره ساخت فيلم در آينده گفت: اگر اوضاع روبه‌راه باشد فیلم جدیدی هم خواهم ساخت.

مهرجویی درباره‌ی همزمانی اکران جدیدترین ساخته اصغر فرهادی با فیلمش هم معتقد است: «هم‌زیستی همیشه خوب است. حضور یک فیلم خوب، مردم را به تماشای سینما ترغیب می‌کند و این یکی از عوامل مهم پخش فیلم در کشورهای غربی است.

 5تير 1392


١٢:٢٨ - 1392/04/05    /    شماره : ٤٠٦٠    /    تعداد نمایش : ٥١٠خروج